EDITORIAL BOARD


A.Y. 2022-2023

Editor-in-Chief: Raye Angelique Y. Bongabong

Associate Editor for Reveille: Fatima Marwa A. Fadzlulkarim
Associate Editor for Sinag: Fatima Riesa A. Karay
Associate Editor for Social Media: Martha Bernaldez
Associate Editor for Website: Cybrealle D.C. Cruz
Managing Editor (Internal): Jillian Renee B. Calo
Managing Editor (External): Kiana Mae A. Morgia
News Editor: Dheliane Jae B. Coloso
Sports Editor: Fatma Shaheen S. Hadjirul
Feature Editor: Kristine Mae Isabelle D. Segayo
Copyreader: Chynna C. Labinghisa
Communications Officer: Dianna Bella V. Erasga
Head Cartoonist: Francis Jae I. Oliveros
Head Photojournalist: Joaquin Jude C. Pacio
Head Layout Artist: Camille Rose F. Ledesma
Adviser: Mrs. Leah M. Panaguiton

WRITING DEPARTMENT

FEATURE DEPARTMENT

SEGAYO, Kristine Mae Isabelle

BONIFACIO, Gervin Kent

CALINAWAN, Patricia Alessandra

CLIMACO, Keira Georgette

CO, Rissalyn Mae

DEMOCRITO, Wisey John

ESPEJO, Via Mariz

GAGULA, Nicole

HALIM, Farham

JADJI, Shariefa Aine

JIMENEZ, Yzabela Beatrice

JUMANGIT, Sheena Heart

KIMPA, Nur-Aima

MASAMAYOR, Kent Zacharee

MITRA, Khwynn Geollainne

NGO, Sameer

SARABI, Patricia

SUBAHANI, Darwish Alih

SUSULAN, Sarah

TAHAMID, Nur-Qhadir

TAN, Renzo

WAHAB, Ahmed Fa-Ez Nadhir

NEWS DEPARTMENT

COLOSO, Dheliane Jae

ABIDIN, Asia Musahari Jainal

AGUINID, Marc Nathaniel

AHAIA, Hanah Firdous

ANDAS, Alfaruc

CIRIACO JR., Armando

COROS, Michael Andre

ESPARTERO, Kacey Marie

FAJARDO, Erborne

HABBI, Raihana

HAMSIRANI, Safeeya

LARRACOCHEA, Myron

RAMOS, Alleiyah

RIVERA, Dale

TARROZA, Aungus

 

SPORTS DEPARTMENT
HADJIRUL, Fatma Shaheen

ALGANION, Rikko Angelo

BANGCONG, Ian Jefferson

JADJI, Shariefa
MENDIZABEL, Christian
PONTANAR, Tristan

RAMIREZ, Realle

 

COPYREADERS

LABINGHISA, Chynna

DAGALEA, Peach Lorelayde
DELANO, Aaron James
PFLEIDER, Naethan Ezekiel
QUIJANO, Ashley Nicole
MANDIN, Alisha Leigh
MORGIA, Kiana Mae

CREATIVES DEPARTMENT

LAYOUT AND GRAPHIC ARTISTS
LEDESMA, Camille Rose

ALPAPARA, Frances Pia

CASTOLO, Mary Grace

GO, Liezel

MERCADO, Janielle Denise

MIRO, Neil Ericsson

NOEL, Nathania Jan

PASA, Sandara Jane

SAAVEDRA, Joelle Larissa

TORRES, Maria Nian Niña

YUMOL, Adia Raine


CARTOONISTS
OLIVEROS, Francis Jae

ABBILANI, Yashraffe

DELA PAZ, Rianne Gwyneth

JAWAD, Nursaleen

KWONG, Hannah Gwyneth

LAPORRE, Shanelle Heart

QUILING, Margareth Jannah

REDOBLADO, Arieane

REDOBLADO, Euanne 


PHOTOJOURNALISTS AND VIDEOGRAPHERS

PACIO, Joaquin Jude C.

BASILIO, Amythys Rose

BAUTISTA, Denzel Sean

BAUTISTA, Rochelle Elaine

DEL CASTILLO, Sean Vincent

DIVINAGRACIA, Heart

DONDOYANO, Georgi

DRAPIZA, Andrei Paul

EBREO, Christianne Denise

JAJALIS, Darem

LAJA, Bai Ashanti Buzra

LARAN, Charlyn

LUZON, Kezzia Jeiel

PARAGAS, Jericho Carl

SANTOS, Julia Louise

SIRAJAN, Jhon

TINGCANG, Mary Jean Rhea

TOLEDO, Deanna Rose


(Visited 618 times, 1 visits today)
Close